St. Benedict’s, A. Ratnayake MMV Walala champs again

Published : 9:11 am  September 11, 2017 | No comments so far |  |  (86) reads | 

All Island Schools Relay Championship

 

CITY-DM-16By M. Shamil Amit Reporting from Jaffna

The conclusion of the All Island Schools Relay Championship at the Duraiappah Stadium in Jaffna yesterday saw defending champions St. Benedict’s and A. Ratnayake MMV Walala emerge overall champions in the boys’ and girls’ categories for the second successive year.


St. Benedict’s dominated proceedings on the final day to come out as the best and accumulated 83 points with Maris Stella in second place securing 71 points followed by A. Ratnayake MMV Walala who ended with 60 points.


In the girls’ category A. Ratnayake MMV Walala was way ahead accumulating 112 points as against the 66 by second placed Sir John Kotalawala MV Kurunegala and Sumana BV in third with 42 points.


Meanwhile A. Ratnayake MMV Walala bagged the mixed schools overall championship which was being presented for the first time by securing 172 points while second placed Sir John Kotalawala MV Kurunegala was way behind securing 79 points and Dharmapala Vidyalaya Pannipitiya taking the third slot with 64 points.


The three day All Island Schools Relay Championship conducted by the Ministry of Education and sponsored by Nestle Lanka Ltd under the brand Milo saw the participation of over 5000 athletes from 164 schools in the boys’ category and 138 schools in the girls’ category.

 


 

Results:


Boys U16 Medley Relay – 1. Dharmapala Vidyalaya Pannipitiya (2.07.1). 2. St. Joseph Vaz Wennappuwa (2.08.9). 3. Trinity (2.09.9). Girls U16 Medley Relay – 1. Sir John Kotalawala MV Kurunegala (2.28.8). 2. A. Ratnayake MMV Walala (2.31.2). 3. Janadhipathi BV Nawala (2.33.7). Boys U18 Medley Relay – 1. St. Benedict’s (2.03.2). 2. Royal Colombo (2.04.0). 3. A. Ratnayake Walala MMV (2.04.3). Girls U18 Medley Relay – 1. A. Ratnayake MMV Walala (2.27.7). 2. Sir John Kotalawala MV Kurunegala )2.31.1). 3. Musaeus Colombo (2.33.9). Boys U20 Medley Relay – 1. St. Benedict’s (2.01.2). 2. Maris Stella Negombo (2.01.8). 3.  A. Ratnayake Walala MMV (2.02.2). Girls U20 Medley Relay – 1. A. Ratnayake MMV Walala (2.26.4). 2. Ambagamuwa Central (2.27.6). 3. Sumana BV Ratnapura (2.34.8). 


LATE-CITY-DM-1-37Boys U14 – 4x200m – 1. St Peter’s Colombo (1.45.2). 2. Sir John Kotalawala MV Kurunegala (1.47.1). 3. Ananda Colombo (1.47.7). Girls U14 – 4x200m – 1. Janadhipathi BV Nawala (1.58.3). 2. Sumana B V Ratnapura (1.59.7). 3. Sri Ratnapala MV Mahaussawewa (2.01.3). Boys U16 – 4x200m – 1.Dharmapala Vidyalaya Pannipitiya (1.37.2). 2. S. Thomas’ Mt Lavinia (1.38.6). 3. Sir John Kotalawala MV Kurunegala (1.39.4). ). Girls U16 – 4x200m – 1. Sir John Kotalawala MV Kurunegala (1.51.8). 2. Dharmapala Vidyalaya Pannipitiya (1.53.6). Good Shepherd Convent Kandy (1.54.2). ). Boys U18 – 4x200m – 1. St. Benedict’s (1.32.4). 2. Royal Colombo (1.34.1). 3. Maris Stella Negombo (1.34.4). Girls U18 – 4x200m – 1. A. Ratnayake MMV Walala (1.52.7). 2. Musaeus Colombo (1.52.1). 3. Sir John Kotalawala MV Kurunegala (1.52.4). Boys U20 – 4x200m – 1. St. Benedict’s (1.32.3). 2. Maris Stella Negombo (1.33.1). 3. St Peter’s Colombo (1.33.9). Girls U18 – 4x200m – 1. A. Ratnayake MMV Walala (1.50.5). 2. Ambagamuwa Central (1.51.4). 3. Sumana BV Ratnapura (1.52.2). 


Boys U12 – 4x50m – 1. Trinity (27.8). 2. Maris Stella Negombo (28.1). 3. Ananda Colombo (28.4). Girls U12 – 4x50m – 1.Dharmapala Vidyalaya Pannipitiya (29.8). 2. Mahanama BV Kandy (30.0). 3. Ave Maria Convent Negombo (30.1). Boys U14 – 4x50m – 1. Rahula Matara (25.4). 2. St. Joseph Vaz Wennapppuwa (25.6). 3. St. Joseph’s Colombo (26.0). ). Girls U14 – 4x50m – 1. Sri Ratnapala MV Mahaussawewa (28.4). 2. Janadhipathi BV Nawala (28.6). 3. Maliyadeva BV (28.7). Boys U16 – 4x400m – 1. Dharmapala Vidyalaya Pannipitiya (3.40.9). 2.  A. Ratnayake MMV Walala (3.41.1). 3. Trinity (3.42.5). Girls U16 – 4x400m – 1. A. Ratnayake MMV Walala (4.17.9). 2. Sir John Kotalawala MV Kurunegala (4.24.3). 3. Taxila Central Horana (4.29.2). Boys U18 – 4x400m – 1. A. Ratnayake MMV Walala (3.29.5). 2. St. Benedict’s (3.29.9). 3. St Sylvester’s (3.30.0). Girls U18 – 4x400m – 1. A. Ratnayake MMV Walala (4.15.0). 2. Sir John Kotalawala MV Kurunegala (4.23.9). 3. Sri Ratnapala MV Mahaussawewa (4.27.5). Boys U20 – 4x400m – 1. Maris Stella (3.27.1). 2. A. Ratnayake MMV Walala (3.27.4). 3. Bandaranayake College Gampaha (3.28.2). Girls U20 – 4x400m – 1. A. Ratnayake MMV Walala (4.13.0). 2. Ambagamuwa Central (4.24.6). 3. Welimada Central (4.29.0).


Age Group Champions:


Boys –


 U12 – 1. Trinity (20). 2. Maris Stella Negombo (14). 3. Rahula Matara (5). U14 – 1. St Peter’s Colombo (22). 2. Rahula Matara (16). 3. St. Joseph’s Colombo (15). U16 – 1. Dharmapala Vidyalaya Pannipitiya (30). 2. Trinity (15). 3. S. Thomas’ Mt Lavinia (14). U18 – 1. St. Benedict’s (38). 2. A. Ratnayake MMV Walala (25). 3. Royal Colombo (21). U20 – 1. Maris Stella Negombo (41). 2. St. Benedict’s (29). 3. A. Ratnayake MMV Walala (23).

 

Girls –


 U12 – 1. Ave Maria Convent Negombo (15). 2. Mahamaya BV Kandy (14). 3. Dharmapala Vidyalaya Pannipitiya (10). U14 – 1. . Janadhipathi BV Nawala (27). 2. Sri Ratnapala MV Mahaussawewa (17). 3. Sumana BV Ratnapura (14). U16 – 1. . Sir John Kotalawala MV Kurunegala (37). 2. A. Ratnayake MMV Walala (20). 3. Good Shepherd Convent Kandy (12). 3. Dharmapala Vidyalaya Pannipitiya (12). U18 – 1. A. Ratnayake MMV Walala (45). 2. Sir John Kotalawala MV Kurunegala (29). 3. Musaeus Colombo (21). U20 – 1. A. Ratnayake MMV Walala (47). 2. Ambagamuwa Central (31). 3. Sumana BV Ratnapura (21).